حجت الاسلام والمسلمین قمی – ۲۶ مرداد ۹۳ – مشهد مقدس

حجت‌الاسلام حسن قمی، معاون دفتر مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با اشاره به اینکه مشهد‌الرضا(ع) بعد بین‌المللی مهمی دارد، گفت: سال گذشته بیش از ۲۰ هزار نفر از عربستان به پابوسی امام رضا(ع) آمدند و ۱۲۰ یا ۱۳۰ هزار نفر از پاکستان به قصد زیارت عزم سفر کردند، لذا باید ظرفیت‌های این شهر مقدس شناسایی شود و مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

آخرین روز همایش با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین محسن قمی معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری آغاز شد.
ایشان ضمن عرض خیر مقدم به اساتید و دانشجویان خارج از کشور و خانواده‌های آنها، بر لزوم بهره‌گیری از این سفر زیارتی در جوار حرم علی بن موسی الرضا (ع) تأکید کردند.
انسان‌ها از مادر پاک متولد می‌شوند. ما مثل مسیحیت معتقد به گناه ذاتی بشر نیستیم یا مثل هابز معتقد نیستیم که بشر ذاتاً گرگ است و یا مثل ماکیاولی معتقد به این نیستیم که انسان اصولاً دنبال قدرت است، بلکه بر عکس معتقدیم که ذات انسان به سمت ارزش‌های بالای انسانی گرایش دارد و تمام انسان‌ها وقتی از مادر متولد می‌شوند، پاک هستند، اما هنگامی که در محیط اجتماعی قرار می‌گیرند، در اثر عوامل مختلف، ممکن است این انسان پاک کدر بشود و گاهی وقت‌ها لازم می‌شود که این کدورت‌های فکری و روحی برطرف بشوند. این سفر زیارتی که خداوند به ما و شما توفیق حضور در آن را داده است، مانند آفتابی است که باعث تبخیر قطرات باران و تصفیه آنها و بارش مجدد باران پاک می‌شود.
حجت الاسلام والمسلمین قمی با اشاره به معرفت حضور در حرم امام هشتم، به اهمیت زیارت ایشان اشاره کردند و گفتند که در اصل، این روح و جان زائر است که به زیارت ایشان مشرف می‌شود و نه جسم مادی ایشان و لذا باید مواظب باشیم که زیارت خواندن، ما را از زیارت کردن باز ندارد، دعا خواندن، ما را از دعا کردن جدا نکند.
ایشان با اشاره به گسترش کمی و کیفی مکتب اهل بیت (ع) در سطح جهانی ، این اقبال روز افزون را نشانۀ به حق بودن این مکتب و اعتدال و عقلانیت نهفته در آن برشمردند.
ایشان با اشاره به یک سند محرمانه از نشست مقامات ارشد امریکا توضیح دادند که امریکایی‌ها به دنبال دلیل این که چرا کشورهایی مانند چین، روسیه، هند و غیره از ما آن اطاعت سابق را ندارند بوده‌اند و در نهایت نتیجه گرفتند که عامل اصلی این جریان را باید در انقلاب اسلامی ایران و روحیۀ مقاومت ملت ایران در برابر امریکا جستجو کنند که به کشورهای دیگر نیز گسترش یافته است، همین روحیه است که امروز در جنگ غزه شاهد آن هستیم و اسرائیل، این بار این همه مقاومت را در غزه انتظار نداشت و فکر می‌کردند غزۀ امروز که مصر و عراق و سوریه و یمن و ایران را از دست داده است، را می‌توانند به سرعت نابود کنند، اما وقتی که با فرهنگ مقاومت غزه روبه‌رو شدند، دیدند که این بار علاوه بر برد موشک‌های مقاومت، دقتشان نیز بیشتر شده است.
ایشان در ادامۀ سخنان خود به بیش از یازده هزار شهید مقاومت اشاره کردند و توضیح دادند که بیشتر از سه هزار نفر از این افراد کودک و بیش از دو هزار نفر زن هستند و این کشتار پس از جنگ جهانی بی‌سابقه بوده است، با این حال، همۀ ما واکنش‌های کشورهای مدعی فرهنگ را دیدیم.
دکتر قمی در ادامه اشاره کردند که بحمدالله این روحیۀ مقاومت در حال گسترش است، به طوری که تظاهرات روز قدس، در همه کشورها نشان‌دهندۀ این امر بود و این فرهنگی است که ما آن را در دفاع مقدس هم داشتیم.
ایشان سپس دو نوع فرهنگ را از هم تفکیک  و مورد بررسی قرار دادند؛ فرهنگ‌های مسلط و فرهنگ‌هایی که به فراموشی سپرده شده‌اند و با اشاره به لزوم حفظ و ترویج فرهنگ مقاومت، به مولفه‌های «فرهنگ فعال» اشاره کردند و «دین» و «تمدن» را به عنوان دو مؤلفه اساسی چنین فرهنگ‌هایی معرفی کردند.
 سومین مؤلفه‌ای که ایشان به آن اشاره کردند «علم و فناوری» بود و گفتند که بحمدالله ایران از لحاظ تولید علم و تربیت تکارشناسان علمی در رتبه‌های خوب جهانی قرار دارد و نباید تصور کرد که امروزه دانشگاه فقط مرکز تولید علم است، بلکه به یکی از خاستگاه‌های مهم تولید فرهنگ نیز تبدیل شده است.
حجت الاسلام والمسلمین چهارمین مؤلفه فرهنگ‌های فعال را «اقتصاد فرهنگی» بر شمردند و توضیح دادند که فرهنگ اسلام و اهل بیت هم به لحاظ کمی (مثلا در نیجریه فردی که سه فرزندش شهید شد و باز هم به اسلام دعوت می‌کرد)  و هم به لحاظ کیفی (مثل لبنان که شاید تعدادشان زیاد نباشد اما بسیار موثرند) رو به گسترش است.
ایشان خطاب به دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور حاضر در همایش گفتند: حالا که شما در این همایش فرهنگی و معنوی ـ و بسیار کار خوبی است که هر ساله برگزار می‌شود ـ شرکت کرده‌اید می‌توانید با تبادل نظر با دانشجویان دیگر و استفاده از اندوخته‌های یکدیگر، برای حفظ و گسترش این فرهنگ تلاش تلاش کنید.
ایشان در پایان صحبت‌های خود گفتند به عنوان برادر کوچک‌‌تان به شما توصیه‌هایی دارم؛ از جمله این که همۀ شما حداقل یک بار، سند جامع علمی کشور را مطالعه کنید و بر اساس این سند برنامه‌ریزی کنید. دوم این که با قرآن انس داشته باشید و هر روز ولو خیلی کم قرآن بخوانید، سوم این که پیشرفت‌های علمی کشور را بشناسید و هم به دیگران در خارج از کشور معرفی کنید تا دیگر ما را به توهم پیشرفت متهم نکنند. (در اینجا از دکتر سهراب پور و حاج آقا مرتضوی می‌خواهم در برنامه‌های بعد، بازدیدهایی از صنایع پیشرفته کشور را ترتیب دهند)، توصیه دیگر این که در یکی از عرصه‌هایی که تمدن بین‌المللی را شکل می‌دهد، فعالیت داشته باشید و خودتان را برای عبور از پیچ تاریخی پیش رویمان آماده کنید و در پایان به نمایندگی از مقام معظم رهبری سلام ایشان را به شما می‌رسانم و به نیابت از ایشان از همۀ شما تشکر می‌کنم.