حجت الاسلام و المسلمین قمی: مسلمانان هند نقش مهمی در اعتلای کلمه اسلام و مبارزه با آمریکا و صهیونیسم دارند

معاون ارتباطات بین الملل دفتر مقام معظم رهبری تأکید کرد: همه علما و مسلمانان هند تلاش می کنند کلمه اسلام را اعتلا بخشند و همه با هم برای مبارزه با صهیونیسم و آمریکا و داعش جنایتکار همراه شوند.

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، حجت الاسلام و المسلمین “محسن قمی” معاون ارتباطات بین الملل دفتر مقام معظم رهبری، عصر یکشنبه سوم اردیبهشت ۹۶ در دیدار هیأتی از علما و اندیشمندان اهل سنت هند، ضمن ابلاغ سلام و خیر مقدم مقام معظم رهبری برای این هیأت علمایی، به رابطه تاریخی بسیار عمیق میان ملت ایران و  منطقه شبه قاره هند اشاره و تأکید کرد: این رابطه اختصاص به یک قرن یا دو قرن ندارد، لذا هیچ عاملی نمی تواند این رابطه را از هم بگسلد و هرکس قصد اختلاف افکنی میان ملت های مسلمان منطقه را داشته باشد، خودش را خسته کرده است.

وی همچنین بر تلاش علما و مسلمانان هند برای اعتلای کلمه اسلام و مبارزه با آمریکا و صهیونیسم و گروه تروریستی داعش تأکید کرد و گفت: علاوه بر روابط دوستانه دو ملت ایران و هندوستان، همه ما عضو امت اسلامی هستیم و از این جهت به یکدیگر قرابت بیشتری داریم.

حجت الاسلام و المسلمین قمی با اشاره به ارادت هر دو ملت ایران و هند به اهل بیت(علیهم السلام) افزود: محبت اهل بیت (علیهم السلام) در تار و پود وجود همه ما قرار دارد و افتخارمان این است که «یاد حضرت علی(ع) را عبادت می دانیم».

معاون ارتباطات بین الملل دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه در زمان ظهور داعش، هفت هزار عالم مسلمان هندی با امضای توماری مخالفت و انزجار خود را از گروه داعش اعلام کردند . خاطرنشان کرد: مسلمانان هند باعث افتخار جهان اسلام هستند، چنانکه در زمان فتنه سلمان رشدی نیز این مسلمانان هند بودند که اولین تظاهرات را علیه سلمان رشدی به راه انداختند. لذا هدف، دین، اراده، دوست و دشمن دو ملت ایران و هند مشترک است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با استناد به توصیه مقام معظم رهبری، به علمای جهان اسلام سه نکته را مورد تاکید قرار داده و گفت: اولاً «جهان اسلام را بیدار کنید». زیرا امت اسلامی باید جایگاه خود را به خوبی بشناسد. ما افتخار می کنیم که عضو امت پیامبری هستیم که بیش از یک میلیارد نفر جمعیت دارد و امکانات گسترده ای از جمله بیشترین منابع گاز و نفت، بیشترین معادن و مهمترین نقاط سوق الجیشی جهان در اختیار مسلمانان است و مهمترین ثروت آنان جوانان متدین و با انگیزه است که باید با وظیفه خود برای مدیریت آینده جهان اسلام آشنا شوند.

وی تأکید کرد: شأن جهان اسلام بسیار بالاتر از آن است که خود را درگیر مسائل و اختلافات جزئی و فرقه ای یا جنگ شیعه و سنی و عرب و عجم کند. اینها همه دسیسه های آمریکا، انگلیس و صهیونیسم است که مسلمانان با قدرت در برابر آن ایستادگی می کنند.

حجت الاسلام و المسلمین قمی دومین وظیفه  علمای جهان اسلام را «تشویق جوانان مسلمان به علم آموزی» عنوان کرد و گفت: جوانان مسلمان نه فقط در زمینه علوم دینی بلکه در همه علوم باید پیشرفت داشته باشند و به بالاترین مدارج علمی دست پیدا کنند و در برپایی تمدن نوین اسلامی و مدیریت جهان به ایفای نقش بپردازند در این صورت است که می توانند از حقوق مسلمانان دفاع کنند.

وی با اشاره به اینکه در ایران پیشرفت های بسیاری در عرصه علم و دانش داشته ایم خاطرنشان کرد: تمام این پیشرفت های علمی مدیون حمایت های شخص امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری است. مقام معظم رهبری علاوه بر اینکه برای جوانان نخبه وقت می گذارند، آنان را به پیشرفت های علمی بیشتر تشویق می کنند، و طرح های آنان را مورد حمایت قرار می دهند.

حجت الاسلام و المسلمین قمی تأکید کرد: اقتدار مادی و معنوی و توان نظامی ما باعث شد که دشمنان با وجود اینکه به همسایگان شرقی و غربی ما حمله کرده اند، جرأت نکنند به جمهوری اسلامی ایران حمله کنند، و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، اگر رژیم صهیونیستی دست از پا خطا کند، جمهوری اسلامی ایران تل آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد.

وی سومین وظیفه علمای جهان اسلام را ساده زیستی و پرهیز از اشرافی گری دانسته و گفت: علما زندگی مرفه نداشته باشند و ساده زندگی کنند و اجازه ندهند که زخارف دنیا آنها را از اهداف بلندشان بازدارد.

حجت الاسلام و المسلمین قمی در ارتباط با این توصیه اشاره کرد که علمای دینی جایگاه بسیار ارزشمندی دارند و یکی از اسرار نفوذ امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در دل مردم، همین ساده زیستی ایشان بوده است.

معاون ارتباطات بین الملل دفتر مقام معظم رهبری در پایان ابراز امیدواری کرد که اینگونه نشست ها تداوم یافته و سفر این علما به جمهوری اسلامی ایران منشأ خیرات فراوانی برای امت اسلامی باشد و پیوند علما با مردم را افزایش دهد.

در ابتدای این دیدار، دکتر منوچهر متکی، معاون بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، با اشاره به اینکه علما و اندیشمندان اهل سنت هند، هرکدام در بخش های مرکزی و جنوبی هند منشأ اثر و یا میدان دار جمعیت کثیری از مسلمانان هند هستند، خاطرنشان کرد: ویژگی شاخص این علما، مواضع مخالف آنان با جریان های افراطی است.

علمای هندی نیز در سخنانی با اشاره به اینکه دین اسلام به وسیله علما و دانشمندان ایرانی به شبه قاره هند وارد شده است، تأکید کردند که قدرت های استکباری جهان دست به دست هم داده اند تا دین اسلام را سرنگون کنند اما خوشبختانه به دلیل مقاومت جمهوری اسلامی ایران، موفق نخواهند شد. و الحمدلله جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که باعث شده است تا توطئه های دشمنان با شکست مواجه شود.

اندیشمندان اهل سنت هند با تأکید بر اینکه عشق مسلمانان شیعه و سنی هند به اهل بیت (علیهم السلام) کمتر از مسلمانان ایرانی نیست، بر اتحاد مسلمانان هند و دیگر مسلمانان جهان تأکید کردند و از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خواستار تأسیس شعبه ای در کشور هندوستان به منظور بهره برداری از نیروهای بالقوه مسلمانان این کشور شدند.

پیشنهاد تأسیس دپارتمان تصوف در دانشگاه مذاهب اسلامی، لزوم رهبری جمهوری اسلامی ایران در جهان اسلام، سرآمد بودن اقتدار رهبر جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان، حمایت مسلمانان هند از جمهوری اسلامی ایران و انعکاس پیام اتحاد و همبستگی بین مسلمانان در سراسر جهان، از دیگر نکات برجسته سخنان علما و اندیشمندان اهل سنت هند در این دیدار بود.

در پایان، علمای مسلمان هند تأکید کردند که در حد توان خود، همانگونه که تا به حال در جهت اتحاد مسلمان کوشیده اند، در آینده نیز خواهند کوشید؛ زیرا اتحاد امت اسلامی نیاز امروز جامعه مسلمانان است.

تهیه و تنظیم خبر: فرشته صدیقی

کد مطلب: ۲۶۶۲۵۰

آدرس مطلب: http://taghribnews.com/vdciwqarut1aqr2.cbct.html

خبرگزاری تقریب (TNA)

  http://taghribnews.com