حق استان تهران در بیان توانایی ها و ویژگی هایش ادا نشده است

حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن قمی، معاون ارتباطات بین الملل دفتر مقام معظم رهبری  و نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری در نشست شورای هماهنگی روابط عمومی های ادارات استان تهران با اشاره به ویژگی های روابط انسان در جهان طبیعت گفت:انسان در دنیا چهار نوع ارتباط ‌دارد که از آن جمله رابطه انسان با خدا، ارتباط انسان با طبیعت و جهان پیرامون خود،رابطه انسان با انسان های دیگر و ارتباط انسان با خود است.
وی با اشاره به اینکه ارتباط انسان با خود اصل همه روابط در جهان است گفت:‌اگر انسان خود را گم کند ارتباط با دیگران معنا ندارد
معاون ارتباطات بین الملل دفتر مقام معظم رهبری گفت: امام باقر(ع) می فرمایند: تعجب می کنم از افرادی که چیزی را گم کرده و در جست و جوی آن هستند اما خود را گم کرده اند و به دنبال خودشان نیستند.
حجت الاسلام قمی با بیان اینکه روابط عمومی قبل از آنکه یک علم باشد ،هنر و استعداد ذاتی است گفت:توانایی در روابط عمومی فقط با تحصیل به دست نمی آید  و لازم است پیش  از برقراری ارتباط با دیگران،ارتباط با خودمان را تنظیم کنیم و از خودمان دور نشویم.
نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری ارتباط با خدا را تابع ارتباط انسان با خود دانست و گفت:‌ خداوند در قرآن می فرماید: از رگ گردن به شما نزدیکتر هستم. این نشان می دهد خدا بخشی از وجود ما است.
وی ادامه داد:‌ به وجود پیمغمبر (ص) در اسلام افتخار می کنیم که همه سخنانش مایه مباهات ما است و در حوزه های مختلف محیط زیست و نگهداری از طبیعت،احترام به نیازمندان و دستگیری از آنها،تساوی حقوق زن و مرد و توجه به علم آموزان نکات ارزشمندی بیان کردند.
معاون ارتباطات بین الملل دفتر مقام معظم رهبری برقراری ارتباط صحیح با افراد جامعه را از ویژگی های مهم روابط عمومی ها دانست و گفت:‌ از دیدگاه اسلام اصولی در برقراری ارتباط با دیگران وجود دارد که حساسیت کار روابط عمومی را نشان می دهد.
وی افزود:‌ رعایت اخلاص یکی از اصول روابط عمومی ها است که اسلام بر آن تاکید دارد.در انتقال گزارش ها نفس عمل اهمیت دارد و نباید بر شخص یا نهادی که آن را انجام داده تاکید کرد.و در این صورت است که کار برای خدا است و ماندگار می ماند.
حجت الاسلام قمی گفت:‌ متاسفانه گاهی شاهد هستیم که دو بخش در یک اداره یا دو نهاد مختلف بر این موضوع که چه کسی فعالیت را انجام داده دچار اختلاف می شوند.
وی اطلاع رسانی امور خیر در بخش های مختلف را دومین اصل مورد تاکید در روابط عمومی ها دانست و گفت:‌ روابط عمومی زحمات اداره و یک نهاد را به افکار عمومی منعکس می کند و اگر این کار توسط روابط عمومی ها انجام نشود دشمن اطلاعات اشتباه و نادرست را منتشر می کند.
حجت الاسلام قمی ادامه داد:اگر امروز توانایی های کشورمان را در حوزه نانو،پیشرفت علمی بانوان،تکنولوژی های فنی و عمرانی،ساخت موشک و سایر پیشرفت ها از مسیر روابط عمومی ها منتشر نکنیم دشمن به شکل دیگری آن را منعکس می کند.
وی انتشار اخبار بر اساس صداقت را از دیگر ویژگی های مورد تاکید اسلام در ارتباط و روابط عمومی دانست و گفت:‌ براساس آموزه های دینی ما بزرگترین دروغ آن است که انسان نیمی از صداقت را بیان کند و انتشار اخبار سازمان ها و ادارات بر مبنای صداقت اصل اساسی است.
نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری انتقال نیاز و حاجت نیازمندان به مقامات و مسئولان را وظیفه مهم روابط عمومی ها عنوان کرد و گفت: امام حسین (ع) به نقل از پیامبر اسلام(ص) می فرمایند:‌هرکس حاجت صاحب حاجتی را به حاکمان برساند خداوند بهشت را بر وی تضمین می کند.
حجت الاسلام قمی با اشاره به اینکه حق استان تهران در بیان توانایی ها و ویژگی ها ادا نشده است گفت:‌سایر استان ها در بخش های مختلف مسابقات ورزشی، هیات های مذهبی، دانشگاهیان و نخبگان و حتی شبکه ویژه تلویزیونی به خوبی در انعکاس اتفاقات و اخبار خوب عمل کرده اند و از آنجا که در استان تهران جنبه ملی استان غلبه یافته است این موضوع به خوبی ادا نشده است.
وی با اشاره به اینکه استان تهران استانی مذهبی است افزود: استان تهران در بخش های مختلف دانشگاهی،نخبگان،هیات های مذهبی دارای قابلیت های زیادی است که به کمک روابط عمومی ها باید منعکس شود.
قمی با انتقاد از نبود شبکه مستقل تلویزیونی برای استان تهران گفت:‌متاسفانه در این زمینه با عجله تصمیم گیری شد و خوب بود شبکه ۵ به همان هویت پیشین خود با عنوان شبکه تهران باقی می ماند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه روابط عمومی نقش مهمی در جامعه به عهده دارد گفت: اگر امروز یک روابط عمومی برای کره خاکی داشتیم اتفاقات زیادی برای انتشار وجود داشت از جمله اینکه ۷۲ نفر در این دنیا،۶۲ درصد ثروت جهان را در اختیار دارند و اینکه ۹۰ درصد مردم فقط از۱۰ درصد ثروت دنیا بهره مند هستند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه ‌پنج کشور در جهان ۷۰ درصد رسانه های دنیا را در اختیار دارند گفت: جنگ های اخیر در کشورهایی همچون سوریه به دلیل زیاده خواهی موجب نابودی جمعیت زیادی از مردم بیگناه شد و اینها نشان می دهد اگر کره خاکی روابط عمومی خوبی داشت خواب از چشم همه ربوده می شد.
حجت الاسلام قمی  گفت:‌در کنار همه این زشتی ها در وضعیت کره خاکی، زیبایی هایی همچون؛ حس عدالت طلبی، احساس مشارکت در بهم زدن نظام سلطه جهانی، عشق به معنویت وبه  بن بست رسیدن لیبرالیسم  دیده می شود.
معاون ارتباطات بین الملل دفتر مقام معظم رهبری  در پایان با اشاره به اینکه روابط عمومی ها نقش مهمی در افزایش ارتباطات مثبت در کره خاکی دارند گفت: متاسفانه در حال حاضر روابط عمومی کره خاکی را کسانی به عهده دارند که خود به این ارزش ها پایبند نیستند.