سخنرانی آقای قمی در مجلس خبرگان درخصوص ویژگیهای مصرح در قانون اساسی در مورد رهبری نظام

20150901091449079

با کسب اجازه از محضر ریاست محترم مجلس خبرگان مایلم در این دقایق محدود، اندکی، در حد بضاعت مزجاه خود درخصوص یکی از ویژگی های مصرح در قانون اساسی در مورد رهبری نظام یعنی صفت مدیر و مدبر و آگاه بودن به شرایط جهانی ، نکاتی را معطوف به برگزاری اجلاس شانزدهم سران جنبش عدم تعهد و حواشی آن که با حضور ۲۰ هیئت از نهادهای بین المللی و منطقه ای و ۱۲۰ هیئت از کشورها و                   منطقه ای که ۵۸ مورد آن با ریاست عالی ترین مقام کشور مربوطه در تهران برگزار شد را به استحضار برسانم.

در بیشتر دهه های قرن بیستم در سطح جهانی دو گفتمان حاکم بود:

گفتمان لیبرالیسم با شعار آزادی و گفتمان سوسیالیسم با شعار عدالت در آن شرایط بحث های فراوان مطرح بود که پیروزی نهایی با کدام یک خواهد بود؟ سوسیالیسم توانسته بود در قلب اردوگاه دشمن خود خیمه زده و با برگزاری تظاهرات و اعتصابات کارگری گسترده درکشورهای اروپایی قدرت خود را به رخ لیبرالیسم بکشاند، لیبرالیسم نیز، از سوی دیگر، این موفقیت ها را مقطعی تلقی کرده و بر پیروزی نهایی آزادی بر عدالت تأکید داشت.

حضور جدی این دو گفتمان به گونه ای بود که جایی برای گفتمان سومی از جمله دین باقی نمی گذاشت به خوبی به یاد داریم که حتی برخی از مبلغان دینی نیز برای رونق کار خود از ادبیات سوسیالیستی یا لیبرالیستی بهره می گرفتند.

بالاخره در دهه های پایانی قرن بیستم گفتمان سوسیالیسم به تعبیر امام بزرگوارمان به موزه تاریخ سپرده شده لکن فضا برای یکه تازی لیبرالیسم نیز فراهم نگشت. یکی از دلایل مهم آن پیدایش و حضور قدرتمندانه گفتمان سوم با عنوان گفتمان قرآن با شعار کرامت انسانی بود که در درون خود :

اولاً : آزادی و عدالت را به همراه داشت و ثانیاً : عدالت آن صرفا عدالت اقتصادی نبود و آزادی آن نیز در محدوده مسایل حیوانی محصور نبود و ثالثاً در کنار عدالت و آزادی از مؤلفه های دیگری مانند اخلاق – عقلانیت – معنویت و دیانت نیز برخوردار بود.

به هر حال، گرچه امروزه گفتمان لیبرالیسم از حمایت غول های عظیم رسانه ای، اقتصادی و سیاسی خود برخوردار بوده واز عناصر دست پرورده خود در قالب نظریه های استعماری علوم انسانی در سطح وسیع           بهره مند است اما فاقد پشتوانه منطقی و عقلانی درمراکز مستقل فکری و علمی و پژوهشی جهان می باشد.

در نقطه مقابل، گفتمان انقلاب اسلامی علیرغم برخورداری از وزانت منطقی و عقلانی از ابزار تبلیغی و         رسانه ای بسیار کمتری بهره مند است.

در چنین شرایطی مقام معظم رهبری به عنوان رهبر فرهیخته این گفتمان توانسته است با بیانات صریح و مواضع شجاعانه و حکیمانه خود نه تنها جبران این نقیصه را کرده بلکه با کمک همفکران انقلابی خود در        جای جای کره خاکی عرصه راحتی در حوزه تبلیغات بر گفتمان لیبرال تنگ نموده است.

یکی از آثار و برکات این اجلاس که با شعار صلح جهانی در سایه مدیریت عادلانه جهانی برگزار شد دیدارهای سران کشورها و برخی نهادهای بین المللی با مقام معظم رهبری بود تا بتوانند گفتمان انقلاب و مواضع قطعی و نهایی جمهوری اسلامی را بدون واسطه، از زبان مدیریت عالی نظام اسلامی بشنوند و من از محضر خبرگان محترم اجازه می خواهم درخصوص این ملاقاتها چند نکته را متذکر شوم:

۱- باتوجه به فراوانی درخواست سران و رؤسای جمهور برای ملاقات ، نگاه حداقلی، توصیه به محدود کردن ملاقاتها به دبیر کل سازمان ملل متحد، رئیس اتحادیه عرب، رئیس اتحادیه افریقا، نهایتاً نخست وزیر هندوستان می کرد در نقطه مقابل، نگاه حداکثری برای فراهم کردن زمینه ملاقات برای همه درخواست ها تأکید داشت که با توجه به محدودیت های فراوان از جمله محدودیت زمانی عملاً امکان پذیر نبود و نهایتاً ۱۸ ملاقات از جمله ملاقات دبیر کل سازمان ملل متحد، رئیس اتحادیه عرب، رئیس اتحادیه آفریقا، رؤسای جمهور ترکمنستان، تاجیکستان، زیمبابوه، لبنان، سریلانکا، پاکستان، سودان، مغولستان، گینه بیسائو و نخست وزیران هند، بنگلادش، سوریه و نیز معاون اول رئیس جمهور اندونزی(بزرگترین کشور اسلامی)، رئیس مجلس الجزایر و رئیس مجمع عالی خلق کره شمالی وهیئت های همراه، انجام پذیرفت.

۲- این حجم از ملاقات در زمان بسیار محدود همزمان با حضور و سخنرانی در جلسه افتتاحیه، بیانگر نشاط کاری و اراده جدی مدیریت عالی نظام برای رشد و بالندگی جهانی انقلاب است.

انجام ۹ ملاقات کاری و سنگین صرفاً ظرف یک روز برای مرجع تقلیدی در سن بالای هفتاد نشان از این حدیث شریف دارد که ما ضعف بدن عما قویت علیه النیّه.

معظم له چندی قبل در دیدار با یک مسئول سیاسی خارجی، فرمودند که من در مقایسه با ده سال قبل احساس نشاط بیشتر و نیز توان بیشتر برای کار و فعالیت خود دارم.

۳- رهبری نظام با اغتنام فرصت در این دیدارها بر مهم ترین مشکلات جامعه بشری و راهکارهای لازم برای حل آنها تأکید نمودند و در دیدار با رئیس اتحادیه عرب فرمودند :

شما رئیس اتحادیه عرب هستید و ما نیز رئیس کنفرانس غیر متعهدها، آیا این ها فقط یک اسم هستند یا یک واقعیت؟ به نظر ما یک ظرفیت هستند که باید از آنها حداکثر استفاده را کنیم یکصد وبیست دولت چیز کمی نیست آیا این مجموعه هیچگونه تأثیری در حوادث مهم جهانی داشته است ؟ ما معتقدیم در صورت استمرار این وضعیت کفران نعمت الهی خواهد شد باید از این ظرفیت ها بهره گیریم.

برخی از این نکات و راهکارهای ارائه شده توسط معظم له عبارتند از :

– توقع وانتظار بالا از جنبش عدم تعهد و لزوم ایجاد تحرک در بدنه آن وگلایه از عدم تأثیرگذاری جنبش در حوادث مهم جهانی.

– لزوم گسترش روابط چند جانبه میان کشورهای عضو وعدم اکتفاء به روابط دو جانبه ی صرف.

– بهره گیری از ظرفیت جنبش برای حل و فصل مناقشات منطقه ای.

– استفاده از ظرفیت جنبش برای مقابله با موضوعاتی مانند تحریم کشورهای عضو، توسط آمریکا و اروپا و اقدامات یک جانبه آنها بر علیه کشورهای عضو.

– بسنده نکردن به سخنرانی و مصوبات صِرف و لزوم ارائه راهکار برای اجرایی شدن ایده ها از قبیل تأسیس دبیرخانه و نیز کمیته کاری قدس در سازمان ملل با مشارکت ۱۵ نماینده از اعضای جنبش و ریاست ایران.

– ضرورت تغییر مدیریت ناعادلانه جهانی و پایان دادن به اداره دیکتاتوری اطاق فرمان جهان توسط چند کشور غربی و تأکید بر عملی بودن این امر و ارتقاء سطح مشارکت جنبش در این مدیریت.

– ارائه و اجرای راهکاری های عملی برای حل مسائل قدس در چارچوب رفراندوم مطرح شد.

– تحلیل جنگ نیابتی در سوریه و ارائه راه کارآن (در بخش دیگری به آن پرداخته خواهد شد)

– لزوم همکاری وتشریک مساعی جنبش عدم تعهد با اتحادیه عرب و اتحادیه آفریقا برای تغییر شرایط جهانی

– توجه به اینکه آمریکا دوست وفادار هیچ کشوری در منطقه نیست به جز رژیم صهیونیستی.

– توجه دادن به اینکه آمریکا دشمن عمده مشارکت و همکاری کشورهای عضو است.

– تأکید بر ضرورت اغتنام فرصت های موجود و اجتناب از کفران نعمت.

– تأکید برآفریقا به عنوان یکی از مهدهای تمدن جهانی.

– پیشنهاد آشنا شدن بیشتر سران با امکانات علمی – اقتصادی – فرهنگی و فناوری و بسنده نکردن به روابط عاطفی صِرف جمهوری اسلامی ایران.

شایان ذکر است که فرمایشات رهبری در افتتاحیه اجلاس نیز که شامل ایده ها و راهکارها بود مورد تائید بدون استثناء اجلاس قرار گرفت.

۴- احاطه و تسلط و آشنایی عمیق معظم له بر تمدن و تاریخ جهانی از نکات برجسته این دیدارها بود ایشان در ملاقات با آقای مان هومان سینگ نخست وزیر هند ضمن اشاره به روابط دو ملت ایران و هند و با اشاره به کتاب گاندی با نام تجربیات من با راستی نکاتی از تاریخ مبارزات گاندی در آفریقای جنوبی و هند و اقدامات جواهر لعل نهرو و نیز دیدگاه های خانم گاندی و آقای رائو را بیان کردند به گونه ای که نخست وزیر پس از مراجعت به هندوستان در مصاحبه ای با روزنامه هندی از تسلط رهبر معظم انقلاب بر تاریخ هند و آشنایی ایشان با رهبران هندی و مبارزات آنان اظهار شگفتی نمود.

عمرالبشیر رئیس جمهوری سودان در دیدار با معظم له اظهار داشت:

مسأله مصر مهم است مصر در مرحله انتقالی است باید به رئیس جمهور مصر فرصت داد تا بر ا وضاع مسلط شود.

مقام معظم رهبری فرمودند تصدیق می کنم که مصری ها در مرحله گذار هستند من خود اخوان را از قدیم        می شناسم سال ۱۹۷۵ من ۱۸ سال داشتم در بغداد درخیابان الرشید به دفتر اخوان المسلمین رفتم از من استقبال کردند تعدادی کتاب خریدم مطالعه کردم و آنها را هنوز هم دارم بعد ها با کتاب های سید قطب آشنا شدم یک جلد تفسر فی ظلال القرآن را به فارسی ترجمه کردم و نیز کتاب المستقبل لهذاالدین و ادعا نامه علیه تمدن غرب نباید در نگاه به غرب دچار خطا در تطبیق شوند سپس معظم له با اشاره به حکایت سید قطب و حضور وی در یک کلیسا در آمریکا که کشیش برای جذب جوانان به کلیسا از مراسم رقص و موسیقی استفاده می کرد اظهار داشتند که سید قطب به آن کشیش گفت اینجا کلیسا است یا کاباره ؟ اگر قرار است جوانان جذب شوند و برقصند خوب به همان کاباره بروند چرا کلیسا را خراب می کنید ؟ این حرف مهمی است من این کتاب را سال ۱۹۷۰ ترجمه کردم همه تلاش کنند که اسلام عزیز را درمصر و جای دیگر مستقر کنند. البته ما از اخوان دفاع کردیم حتی وقتی مبارک سرکار بود در خطبه نماز جمعه صریح و قوی از آنها دفاع کردم و مردم به نفع مصر شعار دادند دعا می کنیم انقلاب بزرگی که درمصر رخ داده به اهدافش برسد.

همین نوع احاطه به فرهنگ ها و تاریخ بشری را در دیدار با رئیس جمهور مغولستان و ذکر گوشه هایی از تاریخ مغول وحضور آنان در ایران وترویج گسترده زبان فارسی درزمان مغول و تأسیس بزرگترین رصد خانه در مراغه توسط خواجه نصیر طوسی مورد توجه رئیس جمهور مغولستان قرار گرفت و بر پیشنهاد خود درخصوص تبادل استاد و دانشجو میان دو کشور برای آشنایی با تاریخ مغول از طریق دانش ایران تأکید نمود.

۵- حُسن استفاده معظم له در برخی از این دیدارها برای انجام فریضه امر به معروف ونهی از منکر ضمن رعایت شرط معروف بودن شیوه ها در امر به معروف و نهی از منکر جداً مثال زدنی است.

ایشان در دیدار با رئیس جمهور پاکستان و هیئت همراه و وزیر خارجه پاکستان را به خاطر حجاب مناسب مورد تشویق قرار داده و اظهار داشتند ما ایشان را در تلویزیون موقر و متین مشاهده کرده ایم این توجه          معظم له به خانم وزیر مورد توجه فوق العاده وی قرار گرفت.

همچنین در این دیدار فرزند رئیس جمهوری پاکستان و فرزند رئیس جمهور سریلانکا را در دیدار دیگر به منظور ارتباط معنوی مورد تلطف قرار داد و عملاً درس توجه به جوانان و لزوم تربیت آنان را گوشزد نمودند. در دیدار با مسئولان یکی از کشورها که اخیراً اقدامات خود را علیه شعایر و مناسک دینی افزایش داده است تصریح فرمودند که پشتوانه اصلی حکومت ها مردم هستند دشمنان خارجی ایجاد مشکل می کنند ولی اگر رابطه حکومت با مردم خودش صادقانه باشد دشمن خارجی کاری از پیش نخواهد بود و بر عکس اگر مردم از حکومت فاصله بگیرند حکومت دوام نخواهد داشت.

اخیراً وهابیون در کشور اندونزی فعال شده و در صدد ایجاد تفرقه میان مذاهب اسلامی هستند مقام معظم رهبری با عنایت به اینکه در دیدار با معاون اول رئیس جمهور اندونزی اظهار داشتند اختلاف شیعه و سنی خطرناک است باید جلوی آن را گرفت این کار وهابیون خبیث است آنها هرجا وارد شوند همین کار را         می کنند از این میان، القاعده درست می شود افغانستان و پاکستان را مبتلا کردند.

هم پیمانان آمریکا، القاعده وطالبان درست می کنند و سپس خود آمریکایی ها آنها را بمباران می کنند تا آمریکا سلطه یابد. معظم له بر حفظ وحدت کشورها واجتناب از تفرقه های مذهبی بخصوص در کشوری مثل اندونزی که از مذاهب متعدد و جزایر گوناگون تشکیل شده تأکید فرمودند که بااستقبال مقام اندونزیایی مواجه شد.

در دیدار با رئیس اتحادیه آفریقایی نیز پس از آن که نامبرده تحلیل دقیقی از مسایل بین المللی و نظام ناعادلانه جهانی ارائه و بر همکاری ۵۳ کشور آفریقایی با ایران برای تحقق اهداف جنبش غیر متعهد ها و اصلاح مدیریت جهانی تأکید نمود معظم له فرمودند :

شما شخص محترمی هستید و می بینم دارای نشاط و جوان و پرتلاش هستید. هرجا چنین خصوصیاتی باشد ما خشنود شده وکمک می کنیم و برای شما یا ملتی که این خصوصیات را دارند احترام قائل هستیم.

۶- واکنش سران هیئت ها در دیدار با رهبری انقلاب اسلامی نیز واجد نکاتی قابل توجه بود رئیس جمهور بنین که ریاست اتحادیه آفریقا را نیز برعهده دارد ضمن تجلیل از نطق افتتاحیه معظم له اظهار داشت من امروز سه مرتبه سخنان شما را مرور کردم من از طرف ۵۳ کشور آفریقایی از این مواضع شما تشکر می کنم.

وی با اشاره به وضع نامطلوب مدیریت جهانی اظهار داشت برای اصلاح مدیریت جهانی راه حل وجود دارد من قبلاً نیز این اعتقاد را داشتم اما پس از استماع سخنرانی شما، اعتقادم بیشتر شد من معتقدم پیام های حضرتعالی الهام شده از سوی خداوند است شما حرف دل و پیام ۵۳ درصد جمعیت جهانی را بیان کردید. اتحادیه آفریقا به بنده مأموریت داده تا پیام وفاداری این کشورها را به شما در خصوص جنبش عدم تعهد اعلام کنم.

رئیس جمهور گینه بیسائو نیز این ملاقات را اینگونه توصیف نمود:

من این لحظه را در زندگی خود مهم و عالیقدر می دانم بسیار بسیار خرسندم که امروز در خدمت شما هستم و به پندهای حکیمانه شما گوش می دهم.

آصف زرداری رئیس جمهوری پاکستان که با لباس و کلاه سفید مخصوص نماز جمعه در ملاقات حاضر شده بود علیرغم تأکید مسئولان حاضر نشد که با کفش وارد اطاق ملاقات شود و آن را غیر ممکن دانست و در نتیجه سایرین نیز بدون کفش وارد شدند.

وی اظهار داشت : نیاز به دعا و پشتیبانی حضرتعالی دارم. ای کاش در دوران مسئولیت من، حضرتعالی مجدداً به پاکستان تشریف می آوردید.

معاون رئیس جمهور اندونزی نیز اظهار داشت : رشته تخصصی من اقتصاد است من نظریه اقتصاد مقاومتی شما را مطالعه کردم بسیار جالب بود و فکر می کنم مشکل کشورهایی مثل ما و شما را حل کند ما نیازمند چنین راهکارهایی هستیم.

رئیس مجلس الجزایر نیز ضمن ابلاغ رئیس جمهور الجزایر اظهار داشت که : توجیهات افتتاحیه شما از کل مطالب اجلاس متمایز بود .

رابرت موگابه رئیس جمهور زیمبابوه ۸۳ ساله که به سختی از پله های محل ملاقات بالا آمد و جهانیان آوازه مبارزات او علیه آپارتاید را در نیم قرن اخیر به خوبی به یاد دارند اظهار نمود که ایران همیشه از تکیه به حرف و شعار پرهیز داشته و بر اقدام عملی تأکید داشته است و این یکی از ادّله خرسندی کشورها از ریاست ایران بر جبنش عدم تعهد است.

نیاز به تذکر نیست که ذکر این موارد به عنوان نمونه ای از اظهارات ملاقات کنندگان صرفاً با هدف استحضار بزرگان و نه برای استدلال و حتی استشهاد بر درستی و حقانیت گفتمان انقلابی است تائید خود را از درون اراده ملت بزرگ ایران و عنایات حضرت حق دریافت کرده است.

همچنین تلاش شد واقعیت ها بدون مبالغه و زیاده گویی بیان شوند .

مقام معظم رهبری در این دیدارها از منظر یک تحلیلگر مسایل بین المللی و استراتژیست مسلط به مسایل منطقه ای مکرراً به تبیین دقیق تحولات سوریه پرداخته که عصاره و جمع بندی محورهای کلیدی در فرمایشات معظم له در این خصوص عبارتند از :

۱- آمریکا و اسرائیل مقصر اصلی وعامل پشت پرده بحران سوریه هستند و هدف آنان تأمین امنیت رژیم صهیونیستی وضربه زدن به جبهه مقاومت است.

۲- آمریکا و مجموعه ای از دولت های غربی و منطقه ای، گروه های مخالف دولت سوریه را به جنگی نیابتی از طرف خودشان با دولت سوریه وارد کرده اند.

۳- قطع ارسال سلاح و امکانات مالی برای گروه های بی مسئولیت در داخل سوریه شرط طبیعی حل بحران سوریه است و تا زمانی که این حمایت ها قطع نشود بحران سوریه تداوم خواهد داشت. و مصالح مردم سوریه قربانی خواهد شد.

۴- طایفه گرایی و القاء جنگ شیعه وسنی، تبلیغ انحرافی از سوی آمریکا و هم پیمان اوست.

۵- افشاء این توطئه ها و تشریح واقعیت های پشت پرده برای افکار عمومی بویژه مردم کشورهای عربی ضرورت غیر قابل چشم پوشی است و نخبگان در این خصوص مسئولیت مضاعف دارند.

۶- توصیه به مسئولان سوری برای گفتگو با افکار عمومی مردم سوریه و سایر کشورهای عربی با بهره گیری از زبان عربی( به یاد دارم سه سال قبل نیز ایشان این توصیه را عیناً بیان فرمودند که نشانگر دوراندیشی          معظم له است).

معظم له در برخی از این دیدارها تأکید نمودند که به طور طبیعی هر حکومتی مخالفانی نیز دارد و آنها میتوانند با بهره گیری از شیوه های قانونی نظرات خود را ابراز نمایند ولی اگر قرار باشد توسط کشورهای دیگر به این مخالفان سلاح و پول داده شود و به مقابله با دولت تشویق شوند وضعیت کنونی سوریه در این کشورها از جمله برخی کشورهای اروپایی نیز به وجود خواهد آمد.

ضمناً لازم می دانم به چند نکته نیز اشاره کنم :

۱- مواضع رئیس جمهور مصر در خصوص انتقاد از شورای امنیت، حمایت جدی و قاطع در مسأله قدس و حمایت جدی از ریاست ایران بر جنبش عدم تعهد و بسیاری از مسایل دیگر کاملاً با مواضع جمهوری اسلامی ایران ( به جز مسأله سوریه) همخوانی داشت.

۲- نامبرده در پایان سفر کوتاه خود دستور داد نخست وزیر، وزیر امورخارجه و قائم مقام وی تا پایان اجلاس حضور داشته باشند در حالی که برخی از کشورها پس از عزیمت رئیس هیئت، سطح مشارکت را بسیار تنزل می دهند.

۳- برقراری مجدد روابط ایران و موریتانی و مذاکره برای از سرگیری روابط با سنگال وخنثی شدن برخی از پیامدهای ناشی از تحریم و پیگیری مسایل مربوط به گروگان های ایرانی در لیبی از دیگر ثمرات این اجلاس بود. از مقام معظم رهبری به دلیل اشراف و هدایت کلان و رهمنودهای حکیمانه در برگزاری هرچه باشکوهتر این اجلاس تشکر نموده و از سایر مسئولان محترم کشوری و لشگری که در برقراری همراه با امنیت کامل این اجلاس نقش داشته اند تقدیر نموده وتوفیق روز افزون آنان را از خداوند مسألت دارم.

اکنون این سئوال مطرح می شود که اهمیت و برجستگی این اجلاس و تفاوت آن با اجلاس های قبلی چیست؟ آیا تغییری در تعداد اعضاء یا ترکیب اعضاء یا ترکیب جنبش رخ داده است ؟ قطعاً خیر، لکن می توان اهمیت ویژه این اجلاس را حداقل در سه عامل ذیل جستجو کرد :

۱- اجلاس پانزدهم سه سال قبل در شرم الشیخ مصر با ریاست حسنی مبارک انجام شد و در این فاصله منطقه با بیداری اسلامی دچار تغییرات فراوان شده است و به تعبیر یک مقام اسرائیلی از خیبر تا تنگه               جبل الطارق را به لرزه در آورده است.

برژینسکی می گوید : این موج بیداری اسلامی به رهبری ایران، آمریکا را از بلندای ۲۰۰۱ به دره ۲۰۱۱ کشیده است.

تئوریسین دیگر آمریکایی نیز اظهار نمود که موج بیداری اسلامی دکترین پایان تاریخ فوکویاما را در هم پیچیده و آن را از مراکز استراتژیک بیرون انداخت .

۲- برقراری این اجلاس در تهران که مرکز الهام بخش بیداری اسلامی است در سال ۱۹۸۹ میلادی در حالی که فوکویاما مکتب لیبرال دموکراسی را نهایت رشد تاریخ بشری می دانست و وظیفه نخبگان را صرفاً توسعه جغرافیایی آن می دانست هرگز باور نمی کرد دودهه بعد از این پیش بینی خوشبینانه، بیش از نیمی از کشورهای جهان در تهران گرد هم آیند تا از پایان یافتن دوره آمریکا مداری در جهان سخن گفته و تندترین و آشکارترین انتقادات نسبت به آمریکا را در حالی بیان کنند که علاوه بر رهبران جنبش عدم تعهد بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز از نزدیک شنونده آنها باشد.

به ویژه در بیانات راهبردی و حکیمانه رهبر انقلاب اسلامی این معنا را به خوبی به تصویر کشیده شد که اطاق فرمان جهان نباید با دیکتاتوری چند کشور غربی اداره شود همه از این هندسه غلط خسته شده اند وما         می توانیم به ارتقاء بهره وری سیاسی جنبش عدم تعهد در مدیریت مالی بیندیشیم.

۳- در فاصله اجلاس ۱۵ و اجلاس ۱۶ شاهد بحران بی سابقه اقتصادی در آمریکا و اروپا هستیم که به تعبیر لوموند « بوی مرگ آنان را بلند کرده است » و غرب را در حالت انفعال قرار داده و زمینه را برای حضور            پر رنگ تر جنبش عدم تعهد در مدیریت جهانی و پرکردن خلاء های موجود فراهم تر نموده است.

در پایان اشاره به برخی از اعترافات دشمنان در باره اهمیت این اجلاس بی فایده نیست :

– نشریه فرانسوی لوکوئن : اجلاس تهران گوشمالی ایران به ۵+۱ است که ۶ سال برای منزوی کردن ایران تلاش کرده بود.

– رویترز : کودتای دیپلماتیک علیه انزوای ایران است.

– نیویورک تایمز : آخرین میخ که ایران بر سیاست های ضد ایرانی آمریکا و غرب کوبید

– واشنگتن پست : نشان زوال بین المللی هیمنه آمریکا به عنوان یک ابر قدرت.

– لس آن جلس : دهن کجی به اروپا و آمریکا.

– آبزرور تو دی : مهر باطل شد بر سیاست انزوای ایران.

– آسوشیتد پرس : ایران اجلاس تهران را با سیلی محکم علیه تحریم ها آغاز کرد.

– الاهرام : خواب و خوراک را از تل آویو و آمریکا ربود.

– روزنامه سوئدی : برقراری این اجلاس در ایران نشان داد برخلاف ادعای آمریکا این کشور درمرکز              تصمیم گیری های جهانی قرار دارد و بسیاری از کشورها با چشم امید به آینده به این اجلاس نگاه می کنند.