مجلس خبرگان مظهر اقتدار ملی

(روزنامه شرق – ۲۶/ ۹۴/۱۰) در این ایام که فضای سیاسی جامعه در حال‌وهوای انتخابات مجالس خبرگان و شورای اسلامی است، مباحث زیادی درباره وظایف نمایندگان مردم در مجلس خبرگان رهبری مطرح می‌شود. این مباحث گاه در رسانه‌ها منتشر و گاه در گفت‌وگوها و اظهارنظر چهره‌های سیاسی بیان می‌شود، اما برای روشن‌شدن این موضوع که وظیفه نمایندگان مجلس خبرگان چیست، می‌توان به نکاتی اشاره کرد. ازجمله اینکه وظایفی که برای مجلس خبرگان رهبری در قانون اساسی درنظر گرفته شده، یکی تعیین رهبری و دیگری رصد شرایطی است که در رهبری باید تداوم داشته باشد و البته در قانون اساسی با عنوان ویژگی‌هایی مانند فقاهت، عدالت، آشنایی با مسائل سیاسی، شجاعت، مدیریت و… آمده که به آنها پرداخته شده است. بر همین اساس، وظیفه نمایندگان خبرگان رهبری، رصد شرایط مصرح در قانون اساسی است. به عبارت دیگر، وظیفه یک نماینده مجلس خبرگان رهبری، علاوه بر انتخاب، نظارت بر تداوم شرایطی است که ذکر شد. بر همین اساس در انتخابات خبرگان، وجهه ملی باید رعایت شود؛ به این معنا که فردی که می‌خواهد وارد مجلس خبرگان شود، نباید خود را در جناح‌‌های سیاسی بداند، چراکه این مجلس جایگاه والایی در نظام سیاسی کشور دارد و مظهر اخلاق اسلامی و نکاتی است که در اسلام به آن سفارش شده است.
مجلس خبرگان جایگاه افراد وابسته به انقلاب است. انقلاب یک نقطه نیست بلکه یک طیف است و شامل همه کسانی می‌شود که به اصول انقلاب ازجمله خط امام و آرمان شهدا و قانون اساسی و ولایت مطلقه فقیه و مصداق تعیین‌شده آن، مبارزه با استکبار و صهیونیسم و اموری از این قبیل باور داشته باشند و در این خصوص هیچ‌گونه مماشاتی اعمال نکنند. بنابراین باید افرادی وارد مجلس خبرگان شوند که علاوه بر فقاهت از عدالت لازم نیز برخوردار باشند. به‌ این ‌معنا که رأی آنها قابل‌خریدن نباشد و همین‌طور شجاعت کافی داشته باشند و از ترس، رأی خود را تغییر ندهند. همچنین، بینش و دانش سیاسی کافی و به عبارت دیگر بصیرت لازم را داشته باشند تا امکان فریب آنها وجود نداشته باشد و اربابان زر و زور و تزویر نتوانند در میان آنها نفوذ کنند. یکی از تفاوت‌های مجلس خبرگان رهبری با دیگر مجالس، غیررقابتی‌بودن آن است. حتی در جلسات خبرگان و در تعیین رؤسای کمیسیون‌ها تجربه نشان داده رقابت ناسالمی وجود نداشته و بر اساس احساس تکلیف بوده است. در این مورد باید از مرحوم آیت‌الله مشکینی یادی کنیم؛ فردی که همواره با اصرار دیگران قبول‌مسئولیت می‌کرد و این سنت همواره بین علما و مراجع از قدیم وجود داشته است و از این به بعد نیز باید در خبرگان همچنان باقی بماند و از ورود به بازی‌های سیاسی به مفهوم متعارف آن خودداری شود.
اقتدار ملی، شعار خبرگان است. خبرگان مظهر اخلاق اسلامی است، مظهر نکاتی است که در اسلام به آن سفارش شده است. زمانی می‌گفتند مجلس خبرگان برای تضعیف رهبری است، اما در همان زمان امام(ره) جواب این ادعاها را دادند و فرمودند: «مجلس خبرگان، تقویت رهبری است». باید بدانیم انتخابات مجلس خبرگان، حفظ مشروعیت نظام جمهوری اسلامی و اقتدار ملی، شعار مجلس خبرگان است. مجلس خبرگان رهبری، نماد دو اصل است؛ «مشروعیت و مقبولیت» و «جمهوریت نظام جمهوری اسلامی»، بنابراین نقش مجلس خبرگان فراتر از جناج‌بندی‌های سیاسی و گروه‌هایی است که در جامعه وجود دارند.
حضرت امام در جمله‌ای تاریخی می‌فرمایند: «کناره‌گیری از مجلس خبرگان، کناره‌گیری از اسلام و ملت است» و‌ چون موضوع مجلس خبرگان، مسائل مربوط به رهبری است، اگر رهبری جامعه درست باشد، خط‌مشی جامعه درست می‌شود و این بزرگ‌ترین نعمت است و ما در برابر انتخابات مجلس خبرگان مسئول هستیم؛ اگر بتوانیم رأی دهیم و ندهیم، اگر بتوانیم کاندیدا شویم و وارد این عرصه نشویم و اگر بتوانیم تنور انتخابات را گرم کنیم و کوتاهی کنیم، از نظام و ملت کناره‌گیری کرده‌ایم.

یادداشت آیت الله قمی در ستون ” حرف اول ” روزنامه شرق ۲۶/ ۹۴/۱۰