معاون بین الملل امام خامنه ای در کابل

وظیفه علمای اسلام است که پشتوانه های فکری امثال داعش را شناسایی کنند و مانع از گرایش جوانان به این سمت شوند

پدیده هایی مانند داعش و امثال آن قبل از اینکه امنیتی و سیاسی باشند یک پدیده فکری هستند و این وظیفه علمای اسلام است که این پشتوانه های فکری را شناسایی کنند و مانع از گرایش جوانان به این سمت سو شوند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حضرت آیت الله محسن قمی، معاون بین الملل دفتر حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای و عضو مجلس خبرگان ایران در همایش بزرگ علما تحت عنوان «مذاهب اسلامی، امنیت، وحدت امت اسلامی و رسالت علما»، در حوزه علمیه خاتم النبین کابل صحبت می کرد گفت: از علمای افغانستان انتظار می رود که مانند مرحوم ابوحنیفه کابلی تجلی شعار وحدت امت اسلامی باشند.

او همچنان علاوه کرد: اینگونه محافل که علما از همه فرق و مذاهب اسلامی حضور دارند کمتر تشکیل می شود بنا براین فرصت بسیار مناسب برای بیان حقایق است.

او، وحدت امت اسلامی را از مسئله مهم جهان اسلام عنوان کرد و گفت: کسانیکه این همایش بزرگ را برگزار کرده است نهایت قابل قدر است، زیرا در شرایط کنونی یکی از وظایف علما تشکیل چنین جلسات است که بنشینند و مشکلات جهان اسلام را بررسی کنند.

به گفته آقای قمی ما در جامعه ای زندگی می کنیم که در این کره خاکی بیش از هفت میلیارد آدم زندگی می کنند. اگر یک آمار کلی جمعیتی بدهیم از این هفت میلیارد تقریباَ دو میلیارد و دو صد میلیون مسیحی هستند اعم از کاتولیک و پروتستان ارتدکس و متفرقه، و دو میلیون از مجموع جمعیت طرفدار دین شرعی هستند مثل بودایی، هندوئیسم، کونفسیوس و غیره، در حدود یک میلیارد وهشتصد کمتر یا بیشتر مسلمان هستند، پنجصد میلیون از این جمعیت طرفدار ادیان ابتدایی افریقایی هستند و بیش از پنجصد میلیون نفر دیگر هیچ دینی ندارند.

به گفته این عالم دینی، من به بقیه کار ندارم ولی صحبت من درباره آن یک میلیارد و هشتصد میلیون مسلمان است.

به گفته این عالم برجسته ی دینی، قرآن وقتی به این جمعیت نگاه می کند یک اسم بالای آن می گذارد و می گوید امتَا وسطاَ و امت واحد، یعنی ما از نظر قرآن همه این جمعیت را یک امت میدانیم نه گروه گروه، ما نمی گوییم اسماعیلی، حنفی، مالکی، حنبلی، شافعی و شیعی.

آقای قمی عنوان کرد: شرایط مسلمانان اقتضا می کند که این امت را یکپارچه بدانیم، وقت یک پارچه ببینیم جمعیت شما یک میلیارد و هشتصد میلیون می شود امت مسلمان. بنابرین در میان این جمعیت انبوه کشوری است به نام افغانستان که مثلاَ اینقدر جمعیت دارد و همینطور کشورهای دیگر جهان اسلام با جمعیت مشخص اما در حقیقت جمعیت یک کشور عظیم اسلامی است.

او همچنان گفت: این امت واحده امکانات بزرگی در جهان دارد، بیشترین منابع زیر زمینی مال جهان اسلام است به طور نمونه شما مردم افغانستان تنها چقدر منابع گاز دارید که هنوز بدون استفاده باقی مانده است؟.

همچنین به گفته وی، بیشترین منابع نفت و گاز در همین جهان اسلام است و بیشترین نیروی انسانی کار آمد جوان پر انگیزه با سواد، مدیر و مدبر در جهان اسلام است.

وی در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: همچنین نقاط مهم ژئوپولوتیک جهان در همینجا است، تنگه هرمز، باب المندب، دار دانل، باسفور، کانال سوئز و کنالهایی که در منطقه اندونزیا و مالزیا وجود دارد.

به گفته او، اگر امکانات جهان اسلام کنار هم گذاشته شود آنوقت معلوم می شود که چقدر سرمایه داریم، افزون بر آن اگر کشورهای اسلامی جمع شوند بیش از پنجاه رای در سازمان ملل و جامعه بین المللی دارند، با این وجود چه کسی می تواند با این جمعیت جهان اسلام مخالفت کند.

آقای قمی در ادامه اظهار داشت: این سرمایه بزرگ که جهان اسلام دارد، قرآن دعوت می کند که این را به رسمیت بشناسید، قرآن نمی گوید که مرزهای جغرافیایی را نادیده بگیرید، نه خیر هر کسی مرز جغرافیای خود را دارد، اما در یک خانواده بزرگتر نیز باید خود را تعریف کنند که همان جهان اسلام است.

عضو مجلس خبرگان جمهوری اسلامی اظهار داشت: ما همه می خواهیم که کشوری مانند افغانستان رشد پیدا کند امنیتش بیشتر باشد، سرمایه شان زیاد بشود زیرا در کنار آن رفاه و امنیت جهان اسلام نیز بیشتر می شود، اگر به مسئله اینگونه نگاه کردیم که ما یک امت داریم به نام امت واحده، که از نظر هویت دینی یک عقاید مشترکی دارند که آن عبارت از قبله واحد، قرآن واحد، پیامبر واحد است و از لحاظ تمدنی نیز یک هویت واحدی داریم و تمدن اسلامی متعلق به همه ما است و همه عضو آن هستیم حالا یک بخشش ایران و دیگرش افغانستان فرقی نمی کند آنگاه است که به حقیقت نزدیک شده ایم.

به گفته او، در تمدن مشترک همین بس که کسی نمی تواند تاریخ ایران را مطالعه کند بدون بلخ و هرات و یا کسی تاریخ افغانستان را مطالعه کند بدون سرخس و خراسان، اینها بهم پیوسته اند و همه یک تمدن هستند.

به عقیده قمی، مسلمانان آرمانهای مشترک نیز دارند، آموزه های مشترک هم دارند و امکانات مشترک دارند، با این وصف رسالت علما چیست و این مشترکات را چگونه همگانی بسازد؟

به گفته او، رسالت علما این است که فرهنگ امت واحده را در میان مردم جا بیندازد.

وی افزود: امروز کتابها و منابع بسیار کمی وجود دارد که در رابطه با منابع زیر زمینی و موارد مشترک مسلمانان نوشته شده باشد و سمینارهای بسیار کمی در این رابطه برگزار شده است که بیانگر مشکلات جهان اسلام باشد، امروز در حوزه های علمیه درباره امکانات جهان اسلام برای طلاب چیزی گفته نمی شود روی عقاید اختصاصی تاکید نمی شود و عقاید مشترک نیز مورد بحث قرار نمی گیرد این همه وظایف و رساله علما است.

این عالم برجسته بیان داشت: رسالت علما آن است که فرهنگ امت واحده را در میان مسلمانان جا اندازند و هر کجا مسلمانی به ناحق خونش ریخته شد همه باید محکوم کنیم، نگویم که این مال کجا است و هرجا لازم شد فریاد بر علیه تروریزم بزنیم همه باید این کار را بکنیم به همین ترتیب اهانت به مقدسات همه فرقه ها را همه باید محکوم کنیم.

ایشان در تکمیل مطلب فوق گفت: بطور مثال اگر کسی آمد به مقدسات اهل سنت، مالکی، شافعی و… اهانت کرد حنبلی و حنفی باید دفاع کند وشیعه و اسماعیلی دفاع کند و همین گونه اگر به مذهب شیعه اهانت شد دیگر فرق اسلامی دفاع کنند زیرا این رسالت همه ما است بحث نقد و بررسی های علمی سرجای خودش است و ممکن است عقاید با هم برابر نباشد و با هم مخالفت داشته باشد، اما این آیه قرآن کریم که حتی با اهل کتاب می گوید، تَعَالَوْا إِلَى کَلِمَهٍ سَوَاءٍ بَیْنَنَا وَبَیْنَکُمْ، اینها مشترکاتی است که باید به آن توجه شود.

آقای قمی همچنان ادامه داد: آقای متکی عضو مجمع تقریب مذاهب یک کتاب نوشته است به نام السنۀ عند اهل شیعه، یعنی علمای اهل شیعه نسبت به اهل سنت نظرش چیست؟ و کتاب دیگری نوشته الشیعه عند اهل السنۀ که این کتابها باید خوانده شود.

به گفته او، از زمان ابوحنیفه کابلی تا امروزعلما گفته است شیعه یکی از مذاهب اسلامی است و کسی حق تکفیر ندارد در اعلامیه های مختلف دو هزار عالم اهل سنت امضا کرده که علمای شیعه جزء علمای اسلام هستند و همینطور علمای اسلام فتوا داده اند که اهانت به مقدسات اهل سنت حرام است.

به گفته قمی، امام خامنه‌ای، آیت الله مکارم، آیت الله وحید و سایرعلما فتوا دادند که کسی حق ندارد به مقدسات اهل سنت اهانت کند اگر آدم نادانی این چنین کاری را کرد اول ارشادش کنید اگر ارشاد پاسخ نداد تردش کنید.

به باور او، درمیان هر مذهبی افراد تندرو وجود دارد و نباید اجازه بدهیم که آدمهای احساسی و تندرو سخنگوی جناحهای مختلف باشند بلکه از طیف معتدل عقلانی باید سخنگو باشند.

وی تصریح کرد: به گفته امام خامنه ای ما نباید بگذاریم شیعه های انگلیسی مثلاَ بین ما ایجاد اختلاف کنند، آنان کسانی هستند که در امریکا و انگلیس تلویزیون دارند، اما هیچ کسی چیزی برای شان نمی گوید و فقط کارشان مدام اختلاف انگیزی است و همینطور شبکه هایی از اهل سنت نیز هستند که باعث اختلاف در میان امت اسلامی می شوند و ما باید اینها را از خود ترد کنیم.

ایشان افزود: ضررهایی که این تکفیریها برای اسلام داشتند علما باید توضیح دهند، زیرا این تکفیری‌ها باعث شده که خیلی از مسلمانهای بیگناه خونشان ریخته شود و اهل سنت بیشتر در این عرصه خون شان ریخته شده است توسط همین داعش و مانند آن حتی علمای اهل سنت توسط این تکفیری ها کشته شده اند علاوه بر آن کشورهایی مثل لیبی، سوریه و عراق و برخی دیگر از کشورهای اسلامی توسط همین تکفیری‌ها زیرساختهای خود را از دست داده اند، این همه ویرانی‌ها در کجا باید رسیدگی شود و آیا می توانیم اینها را مسلمان بگوییم؟.

عضو مجلس خبرگان ایران گفت: مهمتر از همه، تکفیری‌ها باعث شده که میان مسلمانان اختلاف ایجاد شود، اینها پیش اهل سنت از شیعه و پیش شیعه از اهل سنت بد گویی می کنند از این طریق ایجاد تفرقه می کنند.

آیت الله قمی، تصریح کرد: دشمنان اصلی ما این گروه های تکفیری نیستند اینها در حقیقت مزدورند، دشمن اصلی امریکا، بریتانیا و اسرائیل است که اینها را می سازند و امروز اندک اندک خودشان افشا می کنند که داعش را ما درست کرده ایم.

این عالم برجسته گفت: بنابراین علما باید بیان کنند که چگونه این جریانهای تکفیری سبب شده که آن دشمن اصلی که صهیونیزم است فراموش شود.

معاون بین الملل امام خامنه ای اظهار داشت: بعضی از این تکفیری ها اسرائیل را قبول دارند، نتانیاهو رسماَ در سازمان ملل اعلام کرد که ما مجروحین اینها را تداوی می کنیم، اینها با اسراییل کنار می آیند اما حاضر نیستند حتی با علمای اهل سنت کنار بیایند. و همچنین این تکفیری‌ها در حق رسول خدا جنایت می کنند، بنابراین همه علمای دنیای اسلام باید یک جبهه داشته باشند و در برابر تکفیری‌ها بایستند.

حضرت آیت الله قمی عنوان داشت: حرف آخر اینکه وقتی امریکا می خواست بعد از یازدهم سپتامبر در افغانستان حمله کند شصت نفر از کارشناسان امریکایی آن زمان به بوش نامه نوشتند که ما امریکایی هستیم که از خود ارزشهایی دارد و این ارزشهای امریکایی جهانی هستند و ما حق داریم برای ارزشهای امریکایی قدم بر داریم ولو اینکه عده ای از بیگناهان برای این هدف قربانی شوند، همین حرف را گروه های تکفیری نیز می زنند که ما یک سری ارزشهایی داریم و باید آن را در جهان پیاده کنیم ولو اینکه باعث شود بی گناهان کشته شود، این در حقیقت منطق امریکا است نه منطق اسلام، منطق اسلام این است که کسانی که با شما جنگ نکرده اند در کنار هم زندگی کنید این منطق اعتدال است و سخن شریعت اسلامی است که ما دنبال تطبیق آن هستیم.

وی در پایان گفت: پدیده هایی مانند داعش و امثال آن قبل از اینکه امنیتی و سیاسی باشند یک پدیده فکری هستند و این وظیفه علمای اسلام است که این پشتوانه های فکری را شناسایی کنند و مانع از گرایش جوانان به این سمت سو شوند.