آسیب زدن به وحدت حوزه و دانشگاه ظلم به مردم است

معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه وحدت حوزه و دانشگاه جزو عوامل پیروزی انقلاب اسلامی و تداوم آن نیز است، گفت: وحدت حوزه و دانشگاه حق طبیعی مردم است و کسی که به این وحدت آسیب می‌زند به مردم ظلم کرده است

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم ، معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه وحدت حوزه و دانشگاه جزو عوامل پیروزی انقلاب اسلامی و تداوم آن نیز است، گفت: وحدت حوزه و دانشگاه حق طبیعی مردم است و کسی که به این وحدت آسیب می‌زند به مردم ظلم کرده است

ghomi-2.

آیت‌الله محسن قمی، معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری در همایش «وحدت حوزه و دانشگاه» که در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب و اسلام، از رفتاری که با شیخ زکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه و مسلمانان این کشور می‌شود، انتقاد کرد. وی در ادامه ضمن اشاره به چالش‌های بین حوزه و دانشگاه در زمان مشروطیت تاکنون گفت: ریشه چالش‌های بین حوزه و دانشگاه از نظر سیاسی و اجتماعی به زمان مشروطه برمی‌گردد. ریشه‌ روابط وحدت‌گونه بین حوزه و دانشگاه نیز در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی و عاطفی هم در دوران انقلاب اسلامی است.

وی در ادامه با اشاره به تاکیدات امام(ره) در دوره‌های مختلف در رابطه با وحدت حوزه و دانشگاه، افزود: مقام معظم رهبری نیز همواره به وحدت حوزه و دانشگاه تاکید داشته‌اند. در چهاردهم خرداد در حرم مطهر امام خمینی(ره) نیز فرمودند که نسبت به دیدگاه‌ها و نظرات امام خمینی(ره) سخنان زیادی مطرح شده است اما وحدت حوزه و دانشگاه یک اصل غیرقابل انکار است و این مساله از اهمیت بالایی برخوردار است. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: امام(ره) در سال ١٣۴۶ در پیامی که به اتحادیه دانشجویان ایرانی در اروپا ارسال کردند از پیوستگی و وحدت دانشجویان و روحانیون ابراز مسرت کردند. همچنین ایشان در سال ١٣۵٩ در سالروز شهادت شهید مفتح، در دیدار با تعدادی از دانشجویان و طلاب اظهار کردند اینکه در این مجلس دانشجویان و طلاب کنار هم نشسته‌اند، مساله‌ای شورانگیز است.

ghomi-4

قمی گفت: هنگامی که رهبر در زمینه وحدت حوزه و دانشگاه سخن می‌گویند منظورشان از این وحدت، وحدت در هدف است. وی افزود: وحدت حوزه و دانشگاه باید برای خدمت به ملت صورت گیرد. وحدت حوزه و دانشگاه حق طبیعی مردم است و کسی که به این وحدت آسیب می‌زند به مردم ظلم کرده است. وحدت حوزه و دانشگاه جزو عوامل پیروزی انقلاب اسلامی و تداوم انقلاب نیز است. معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری در ادامه تعداد دانشجویان در ابتدای پیروزی انقلاب را با امروز مقایسه کرد و اظهار داشت: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تعداد دانشجویان زیر۲۰۰  هزار نفر بود اما امروز این تعداد به چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیده است. وی گفت: در آن زمان دانشگاه‌ها نقش جدی در فرهنگ توده مردم نداشتند، اما این نقش هم در ایران و هم در مجامع بین‌المللی به تدریج تغییر کرد و امروز وظیفه دانشگاه فقط تربیت نخبگان نیست.

قمی اضافه کرد: در گذشته رابطه دانشگاه‌ها با فرهنگ عمومی تنگاتنگ نبود اما فرهنگ عمومی از دانشگاه‌ها مطالبه کرد و سهم خود را از دانشگاه‌ها که استقرار روحانیت در دانشگاه‌ها، ارایه دروس مدارس و تاسیس مساجد در دانشگاه‌ها بود، خواست و این کار هم انجام شد لیکن این ارتباط به صورت مکانیکی بود. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: وقتی به تدریج متوجه شدند این ارتباط کفایت نمی‌کند در مرحله دوم مساله اسلامی شدن علوم با تاکید بر علوم اسلامی مطرح شد. البته در این عرصه مقاومت‌هایی هم صورت گرفت.

معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری در ادامه افزود: گرایش به دین و اخلاق در مراکز تحقیقاتی در سطح دنیا افزایش پیدا کرده است و این موضوع به این دلیل است که سوءاستفاده از علم و تکنولوژی افزایش پیدا کرده و آزمایشگاه‌ها توانایی ندارند به سوالات بنیادین که باید از دین پرسیده شود، پاسخ دهند. حجت‌الاسلام قمی گفت: عده‌ای می‌گویند دین نباید حکومتی شود، این حرف هم درست است و هم غلط. دین نباید ابزار قدرت یا عامل تشویق و توبیخ باشد از این جهت درست است ولی حکومت وظیفه دارد کاری کند که افراد با اختیار خود به دین سوق پیدا کنند.