معاون بین‌المللی دفتر رهبر معظم انقلاب گفت: یکی از پیش‌فرض‌های احیاء تمدن اسلامی رشد علم و فناوری است.

به گزارش قدس انلاین و به نقل از تسنیم،آیت‌الله محسن قمی معاون امور معاون بین‌المللی دفتر رهبر معظم انقلاب در مراسم افتتاحیه اجلاس توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی اظهار داشت: تقارن این جلسه با ایام ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) را باید به فال نیک گرفت، به امید اینکه وحدت امت اسلامی نه تنها در حوزه سیاسی و اجتماعی بلکه در عرصه علم و فناوری نیز خود را نشان دهد و شاهد همکاری جهان اسلام در مقابل توطئه آپارتاید علم و فناوری باشیم

.

وی ادامه داد: در قرن نوزدهم یک مستشرق به نام گوستاو لوبون مقاله‌ای نوشت که در آن گفته بود عقب‌ماندگی کشورهای اسلامی در حوزه علم ناشی از تنبلی مسلمانان و عدم تدبیر حاکمان نیست بلکه ریشه در ذات دین اسلام دارد. این مقاله به دست سید جمال‌الدین اسدآبادی رسید و در نقد مقاله گوستاو لوبون نوشت و یک نسخه برای او فرستاد وقتی گوستاو لوبون مقاله را خواند اظهار تمایل به دیدار با سید جمال‌الدین اسدآبادی را کرد و این اتفاق در یکی از کافه‌های پاریس افتاد.

معاون بین‌المللی دفتر رهبر معظم انقلاب گفت: در نتیجه این صحبت‌ها گوستاو لوبون تصمیم گرفت مقاله دومی بنویسد و حرف خود را برگرداند ضمن اینکه مقاله اسدآبادی را نیز به زبان فرانسه ترجمه کند. آنچه اسدآبادی گفت ماحصل مشهوری است که روی جلد مجله عوره‌الوثقی نیز به صورت ۴ شعار نوشته شده بود اول اینکه علم آموزی بر هر زن و مرد مسلمان واجب است، دوم اینکه برای علم‌آموزی مکان دخیل نیست، سوم اینکه علم‌آموزی سن نمی‌شناسد و چهارم مهم نیست علم را از که می‌آموزی. سید جمال در شرایطی متفاوت با ما داشت و ثابت می‌کرد که اسلام مسبب علم و فناوری است نه مانع آن. ما احتیاج به این بحث‌ها نداریم و دلیل آن این است که ما ۴ شعار را در کشور ترجمه کردیم و امروز جوانان ثابت کردند که می‌توان در پرتو حکومت مبتنی بر ارزش‌های اسلامی به قله‌های علم رسید و جامعه اسلامی می‌تواند در نانو، انرژی هسته‌ای، سلول‌های بنیادی و سدسازی مطرح باشد.

وی با اشاره به اینکه این پیروزی‌ها به برکت انقلاب اسلامی به تحقق عینی رسیده است، افزود: در شرایطی هستیم که برای اثبات اینکه نسل جوان ما می‌توانند مرزهای دانش را درنوردند، پیشرفت‌ها در شرایط تحریم رخ داده است و این در حالیست که برخی دانشجویان نخبه ما را اخراج و تعدادی از دانشمندان برجسته ما را ترور کردند. پیشرفت‌های علمی ما نشان داد که جنگ واقعی جنگ اراده‌هاست و نه امکانات. در ۲۳ فروردین ۸۳، که برای اولین بار جوانان ما به تکنولوژی غنی‌سازی اورانیوم دست پیدا کردند معدل سنی آنها ۲۶ سال بود. البته این اقدامات در تمدن اسلامی بی‌سابقه نیست چرا که در قرن ۳ تا ۶ میلادی اتوبان ترجمه از اسلام به سمت غرب یک‌طرفه بود و کتاب‌های امت اسلامی به زبان‌های غربی ترجمه می‌شد. متاسفانه بنا به دلایلی بعدا این اتوبان برعکس شد که باعث هدفگذاری‌هایی در جمهوری اسلامی شد.

قمی افزود: در این هدفگذاری باید کشور ما و جهان اسلام موقعیت‌های علمی پیدا می‌کردند تا جایی که تا ۵۰ سال آینده بتوانیم از کشورهای غربی دانشجو بپذیریم. زمانی برای آزمایشگاه دانشگاه تهران نیاز به غنی‌سازی ۲۰ درصد داشتیم اما این را به ما ندادند و ما گفتیم خودمان می‌سازیم در آن زمان بود که رئیس وقت سازمان انرژی اتمی به من می‌گفت وقتی این حرف را به آنها گفتیم از درون تنمان می‌لرزید که شاید نتوانیم اما توانستیم.

معاون بین‌المللی دفتر مقام معظم رهبری بیان کرد: در گذشته یک مدل شکل می‌گرفت و در سایه آن علم و فناوری پیشرفت می‌کرد اما در حال حاضر اینطور نیست و تصور پیدایش تمدن بدون رشد علم و فناوری تصور نادرستی است. اگر به فکر احیاء تمدن اسلامی هستیم یکی از پیش‌فرض‌های رشد علم و فناوری است. سرمایه اصلی جهان اسلام سرمایه‌های رو زمینی یعنی جوانان، دانشمندان و پژوهشگران هستند، اگر از ابتدای انقلاب از هر یک میلیون نفر ۴۶ محقق داشتیم الان به ازای یک میلیون نفر هزار محقق داریم. البته تا رقم ۴ هزار محقق فاصله داریم اما به آن نیز می‌توان دست پیدا کرد. این منابع اگر دور هم جمع شوند معجزه‌ها رخ می‌دهد.

وی گفت: پیشرفت‌های ما از یک سو مدیون رهبری فرهیخته از اول انقلاب اسلامی است همانطور که امام در اوج جنگ به جوانان می‌گفت جنگ تمام می‌شود شما بروید به فکر دانشگاه باشید در حال حاضر نیز باید بدانیم وحدت ملی در سایه علم و تکنولوژی حاصل می‌شود. وقتی توفیق ساخت موشک حاصل شد رهبر معظم انقلاب اخطار دادند که اگر غلطی از دشمن حاصل بزند جمهوری اسلامی تلاویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد و بعد از آن به دانشمندان گفتند برد ۲ هزار کیلومتر کافی است چون سیاست ما تهاجمی نیست بلکه سیاست ما قدرت بازدارندگی ماست که هیچ کس در مخیله خود حتی فکر ناامن کردن کشور ما را نداشته باشد.

قمی در ادامه سخنانش با طرح سئوالی مبنی بر اینکه سهم پژوهش در بودجه کشور چقدر است، تصریح کرد: در بسیاری از کشورها سهم بخش خصوصی از پژوهش‌ها بسیار بالاتر از سهم بخش دولتی است اما این نسبت در کشور ما راه خود را پیدا نکرده و اگر قرار باشد این بار بر دوش دولت باشد جز با مشارکت فعال بخش خصوصی به نتیجه نمی‌رسد. اگر حضور بخش خصوصی جدی و همکاری بین جهان اسلام افزایش یابد این تعاملات علمی می‌تواند ما را به قطب علمی در جهان تبدیل کند در نتیجه زمینه تحقق تمدن اسلامی فراهم می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما باید برای جوانان و پژوهشگران خود فکر کنیم تا بتوانیم به حدی از قدرت علمی برسیم و مرجعیت علمی را شکل دهیم.