خلاصه زندگی نامه
کودکی تا جوانی
________________________________________
وی در سال ۱۳۳۹ هجری شمسی در روستای مامازند ورامین به دنیا آمد. پدرش از کشاورزان زحمت کش و ساده زیست آن منطقه بود که به علت تدین و پارسایی زیاد به ” شیخ حسین ” معروف شده بود.
اوکه پنجمین فرزند خانواده بود، درپنج سالگی قرآن را از پدر خویش فرا گرفت؛ در ۷سالگی وارد مدرسه شد و مقطع ابتدایی را در مدرسه اندیشه به اتمام رسانید.
درسال ۱۳۵۰، در سن ۱۱ سالگی به قم رفت و در مدرسه مرحوم حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی به تحصیل علوم دینی مشغول شد. او که دردوران طلبگی شاگرد ممتاز مدرسه بود، به دفعات توسط حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی مورد تشویق قرار گرفت و استعداد فوق العاده اش موجب شد تا بتواند در سن ۱۴ سالگی دروس ادبیات و مقدمات را تدریس نماید.
حجت الاسلام والمسلمین محسن قمی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به تحقیق، تحصیل وتدریس در حوزه پرداخت وبا شروع جنگ تحمیلی همراه با برادران خویش به ندای مراد خود امام (ره) لبیک گفت و عازم جبهه های نبرد حق علیه باطل شد؛ و در سال ۱۳۶۰ درمحاصره آبادان مجروح گردید وبه مقام رفیع جانبازی نائل گشت.
شهدای خانواده قمی
________________________________________
در جریان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ۵ نفر از اعضای خانواده ایشان به مقام عالی شهادت رسیدند:
شهید حسن قمی فرمانده سپاه بوکان ۱۷/۶/۱۳۵۹
شهید علی قمی عضو سپاه پاسداران – منطقه آبادان ۱۹/۱۰/۱۳۵۹
شهید حاج ولی الله قمی طلبه جانباز و رئیس بنیاد شهید پاکدشت ۵/۵/۱۳۶۷
شهید وحید قمی دانش آموز سوم راهنمایی و فرزند شهید حسن قمی- منطقه حاج عمران ۲۵/۵/۱۳۶۲
حاجیه شهیده منور کفائی نژاد تهرانی ام الشهداء در فاجعه خونین مکه مکرمه سال ۱۳۶۶
سوابق علمی در حوزه و دانشگاه
________________________________________
حجت الاسلام قمی سطوح عالیه تحصیل حوزوی خود را نزد اساتید بزرگواری همچون حضرات آیات فاضل لنکرانی ، ستوده ، اعتمادی، صلواتی و صالحی مازندرانی به پایان رسانید و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ با شرکت در دروس خارج فقه و اصول از محضر حضرات آیات وحید خراسانی، سید موسی شبیری زنجانی، حاج شیخ آقا تبریزی، شمس خراسانی و دیگر اساتید گران سنگ حوزه علمیه به مدت ۲۰ سال بهره گرفت و دروس فلسفه و عرفان نظری را در محضر اساتید بزرگوار حضرات آیات جوادی آملی، مصباح یزدی، آملی و انصاری شیرازی فرا گرفت.
ایشان ضمن تحصیل و تدریس در حوزه علمیه قم ، تحصیلات دانشگاهی خود را در مدرسه عالی قضایی قم آغاز و مقطع کارشناسی را در رشته علوم تربیتی در این مدرسه عالی به پایان رساند. وی سپس مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای خود را به ترتیب در رشته فلسفه محض و فلسفه غرب در دانشگاه تهران به اتمام رسانید. ” مبانی نظری پست مدرنیسم با تاکید بر دیدگاه فرانسوالیوتار” عنوان پایان نامه دکترای ایشان بود که با راهنمایی دکتر رضا داوری اردکانی و با رتبه ممتاز به پایان رساند
اهم مسؤولیت ها و مناصب
________________________________________
حجت الاسلام و المسلمین دکتر محسن قمی، علاوه بر تدریس در حوزه ودانشگاه و تالیف کتب و مقالات متعدد ، مسئولیت های مهمی را در نظام مقدس جمهوری اسلامی بر عهده گرفته است که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره داشت:
• دو دوره عضویت در مجلس خبرگان رهبری به نمایندگی از مردم تهران
• رییس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی
• عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی و نماینده آن شورا در هیأت نظارت بر مطبوعات و شورای عالی جوانان
• معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری
• عضو هیات امنای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ( با حکم مقام معظم رهبری)
• مدیر دایره المعارف علوم عقلی اسلامی وابسته به موسسه آموزشی ، پژوهشی امام خمینی
• عضو هیات امناء مراکز موسسات پژوهشی کشور( منطقه ۲)
• ناظر طرح پژوهشی ارزیابی وضعیت فرهنگی کشور( دبیر خانه شورایعالی انقلاب فرهنگی)
• عضوهیات نظارت و ارزیابی فرهنگی و علمی کشور( به انتخاب شورایعالی انقلاب فرهنگی)